آشی که شورای شهر برای قبرستان ارامنه پخت

به گزارش وبلاگ مزدا 93، خبرنگاران : تاریخ برای قبرستان های پایتخت تکرار شده، تفاوتی هم ندارد، شهر ری باشد یا تهران؛ هرچند متولیانِ تکرارِ این سناریو متفاوت اند. اوقافی ها برای قبرستان ابن بابویه و امامزاده عبدالله طرح ساماندهی ریختند و ... و حالا مدتی است همان طرح را این بار شورای شهر برای ساماندهی قبرستان های قدیمی ارامنه در دولاب تهران تصویب نموده است.

آشی که شورای شهر برای قبرستان ارامنه پخت

به گزارش وبلاگ مزدا 93 به نقل از ایسنا ،در این طرح ها حرف یکی است، قرار است فقط ساماندهی باشد و فضای محیطی مرتب تر گردد، اما در این میان ناخودآگاه سنگ قبرهای قدیمی، ارزشمند و تاریخی می شنمایند، روی هم تلنبار می شوند و در نهایت وقتی دیگر به سنگ قبرهای قدیمی، تاریخی و بعضا قاجاری دسترسی ندارند مجبورند به تعویض آن ها با سنگ های مرمر و یک دستی که فقط یک نامِ متوفی روی آن ها به چشم می خورد و دو عدد تاریخ.

حالا تصاویر منتشرشده از آرامستان ارامنه دروازه دولاب همین ترس و نگرانی را بار دیگر به جان فعالان میراثی انداخته است. تصاویری که سه پژوهشگر تهران بعد از بازدید از اجرای این طرح در آرامستان در یازدهم دی داشتند و آن ها را در صفحه های شخصی خود در اینستاگرام منتشر کردند، باز هم شرایط سنگ قبرها را همان طور نشان می دهد.

یک جا سنگ قبری شکسته شده، سنگ دیگری از جای خود کنده شده یا ترک برداشته است؛ این ها مثل همان نشانه هایی است برخلاف گفته متولیانِ اوقافی در زمان اجرای طرحِ ساماندهی شان به خصوص در قبرستان ابن بابویه، وقتی می گفتند سنگ قبرهای قدیمی سرجای شان باقی می مانند، اما گویا فراموش می کردند این نکته را تاکید نمایند که اگر در اجرای طرح آسیب نبینند.

یادمان زیزرناکابرت روی سنگ قبری که بخشی از آن تخریب شده

این آسیب ها طرحِ یادمانِ زیزرناکابرت به معنی قلعه پرستوها را که برای یادبود شهدای 1915 روی بعضی از سنگ قبرها در این آرامستان ها قرار گرفته اند نیز دربرگرفته اند. (این طرح 12 ستون همگرا را در خود دارد که نشان دهنده 12 استانی است که ارمنی ها در آن جا کشته شده اند. یک ستون سوزنی شکل با ارتفاع 44 متر نیز در کنار ستون ها واقع شده که بیانگر زایش دوباره مردم ارمنی است.)

حالا تاریخ در ساماندهی قبرستان های قدیمی در تهران در حال تکرار شدن است.

البته مرتضی ادیب زاده - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران - چند روز بعد از شروع طرح در محوطه دولاب تهران به ایسنا گفته بود که مجموعه آرامستان های دولاب توسط سازمان بهشت زهرا(س) و در راستای حفاظت از آرامستان های تاریخی تهران بازسازی و ساماندهی می شوند و در این پروژه گذر میانی مجموعه آرامستان ها که پیش از این به صورت خیابان آسفالته بود، با رویکرد ایجاد بستر گردشگری در این منطقه، سنگفرش و پیاده راه شده و همه دیوارهای بیرونی آرامگاه ها بازسازی می شوند.

او درباره طرح داخلی آرامستان نیز تاکید نموده بود: همه مسیرهای بازدید بین قبور نیز شن ریزی شده و با احیای جوی ها و کانال های سیمانی و آجری آن به شکل اولیه، بافت داخلی نیز ساماندهی می گردد، در این مرحله بهسازی سرویس های بهداشتی و بازسازی و ساماندهی دیوارهای داخلی و نیمکت ها و بعضی المان های داخل آرامستان در دست اجراست.

منبع: اقتصادنیوز

به "آشی که شورای شهر برای قبرستان ارامنه پخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشی که شورای شهر برای قبرستان ارامنه پخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید