ابتکارهای ضد کرونایی

به گزارش وبلاگ مزدا 93، روزنامه خراسان - صالحی: در شرایطی که کرونا باعث شده سبک زندگی مردم در همه جهان تغییر کند، برخی با خلاقیت های ضدکرونایی خود سعی کرده اند محیطی امن تر را برای خود و دیگران فراهم کنند هر چند ممکن است این خلاقیت ها علمی و درست نباشد.

ابتکارهای ضد کرونایی

از خلاقیت معلم دلسوزی که به خاطر نداشتن وایت برد از در یخچال استفاده می کند گرفته تا کنسرت های خانگی و حصار های ضد کرونایی. در ادامه نگاهی انداخته ایم به این خلاقیت های ضد کرونایی که نمونه های ایرانی و خارجی زیادی از آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

تدریس آنلاین روی در یخچال!

بعد از شیوع کرونا و تعطیلی مدارس، آموزش و پرورش برای این که دانش آموزان زیاد از مطالب درسی دور نشوند از معلمان خواست با تدریس آنلاین، کلاس ها را در فضای مجازی راه اندازی کنند. در این میان ویدئوی یکی از معلمان فداکار شهرستان حمیدیه بسیار پر بازدید و با واکنش وزیر آموزش و پرورش هم همراه شد. در این ویدئو معصومه عنصری معلم دلسوز اهل حمیدیه به دلیل نداشتن وایت برد برای آموزش از راه دور دانش آموزانش، از یخچال منزلش استفاده می کند.

این حرکت معلم دلسوز خیلی زود در شبکه های اجتماعی بازنشر شد. وزیر آموزش و پرورش هم در تقدیر از این معلم نوشت: همکارانم در سراسر کشور توانسته اند با خلاقیت، جریان یادگیری را تداوم بخشند و در تعطیلی مدارس، آموزش دانش آموزان را رهبری کنند. از تمامی همکاران خوبم به ویژه خانم معلمی که درشهرستان حمیدیه از امکانات منزل شخصی خود برای آموزش دانش آموزانش استفاده کرده بود، قدردانی می کنم.

نانوایی ها علیه کرونا

برخی از نانوایی ها بعد از شیوع کرونا با خلاقیت خود باعث شده اند مشتریانشان با خیالی راحت تر نان را سرسفره های شان ببرند. برخی از آن ها با نصب شیر آب و قراردادن مایع صابون از مشتریانشان خواسته اند قبل از دریافت نان، دست های خود را خوب بشویند. اما یک نانوای گیلانی برای رد و بدل کردن پول، ابتکاری جالب به خرج داده، او با استفاده از یک انبر، پول را از مشتری تحویل می گیرد تا از دست زدن به پولی که ممکن است آلوده باشد، خودداری کند. البته بهداشت استان ها با نصب اطلاعیه ای بر شیشه نانوایی ها رد و بدل کردن پول را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده و از مردم خواسته اند فقط با استفاده از کارت خوان هزینه نان را پرداخت کنند.

ساخت ماسک و دستکش یکبار مصرف

برخی کاربران راه چاره هایی را برای ساخت ماسک و دستکش ارائه کرده اند. مثلا کاربری با استفاده از دستمال کاغذی و کش پول برای خودش ماسک درست می کند و کاربر دیگری با یک پلاستیک فریزر برای خودش دستکش یکبار مصرف. این کاربر برای ساخت دستکش، ابتدا الگوی دست را روی یک مقوا کشیده و آن را با قیچی می برد تا بتواند از آن برای ساخت دستکش استفاده کند. او بعد از برش مقوا آن را روی کیسه فریزر قرار می دهد به شکلی که بخش مچ دست در قسمت باز کیسه فریزر قرار بگیرد بعد با استفاده از هویه داغ، دست مقوایی را روی کیسه فریزر می کشد و دستکش یکبار مصرف درست می کند.

حصار ضد کرونایی

برخی میوه فروشی های شهر های شمالی هم برای این که خیال مشتریان شان از سلامت میوه ها مطمئن باشد، دور مغازه شان با طناب حصاری کشیده اند که کسی نمی تواند به آن نزدیک شود و فقط خود فروشنده به میوه ها دسترسی دارد. با این کار، آن ها باعث شده اند کسانی که ممکن است دستان شان به ویروس آلوده باشد به میوه ها دست نزنند و با این کار از انتشار ویروس جلوگیری می کنند.

عابر بانک با چوب بستنی

کرونا باعث شده مردم برای دست زدن به مکان ها، وسایل و حضور در فضا های عمومی با مسائل و حساسیت هایی روبرو باشند. به تازگی ویدئو های زیادی از شهر های مختلف کشور منتشر شده که عده ای را در حال ضدعفونی کردن دستگاه های عابربانک نشان می دهد با این حال برخی هم با قرار دادن چوب بستنی در کنار دستگاه های عابر بانک از مردم خواسته اند برای این که به کلید های آلوده دستگاه ها دست نزنند از چوب بستنی استفاده کنند.

کنسرت خانگی

تعدادی از خوانندگان هم در حالی که ناگزیر از لغو کنسرتشان برای حفظ سلامتی مردم شدند، به اجرای کنسرت های اینترنتی روی آوردند و در همان تاریخی که قرار بود روی صحنه بروند، در فضا هایی مثل خانه و استودیو های خود برای مخاطبانشان خواندند. بنیامین بهادری یکی از این افراد بود که در پشت بام خانه اش در لایو اینستاگرام به اجرا پرداخت و این کنسرت حدود 7000 تماشاگر داشت. بعد از آن چندین خواننده دیگر مثل روزبه نعمت اللهی و ... هم به این حرکت پیوستند.

تذکر پلاکاردی

در یک اقدام خودجوش که توسط مردم شهر های مختلف در حال به راه افتادن است، در ابتدای شهر ها و روستا ها با نصب پرده به شکلی خلاقانه به دیگران برای واردنشدن به آن شهر یا روستا تذکر می دهند. به طور مثال یکی از اهالی گیلان در ورودی شهر رشت روی پلاکاردی که در دست گرفته، نوشته است: ببخشید که می گوییم سفر نکنید... همیشه میزبان بودیم امروز بیمار... دعا کنید، کمک کنید تا دوباره میزبانتان باشیم. پلاکارد ها و پرده نوشته های مشابه دیگری را هم در ورودی شهر های دیگر کشور شاهد هستیم.

منبع: برترین ها

به "ابتکارهای ضد کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتکارهای ضد کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید