عربشاهی: 9 برد در 11 بازی کار عظیم یحیی بود، پرسپولیس دنبال راهکار بود، دیگران دنبال مقصر

به گزارش وبلاگ مزدا 93، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: پرسپولیس از زمان یحیی گل محمدی در یازده بازی لیگ، شکست نداشته و 9 پیروزی به دست آورده است.

عربشاهی: 9 برد در 11 بازی کار عظیم یحیی بود، پرسپولیس دنبال راهکار بود، دیگران دنبال مقصر

به گزارش گروه ورزشی وبلاگ مزدا 93، ضیا عربشاهی در تبادل نظر با رسانه رسمی باشگاه پرسپولیس گفت: یحیی گل محمدی پس از حضور در پرسپولیس توانست انسجام بیشتری در تیم ایجاد کند و برخی مسائل و حاشیه ها را رفع کند. 9 پیروزی در یازده بازی و فرایند بی شکست تیم، حاصل این مساله و البته حفظ شاکله تیم در سال های قبل بود.

وی صحبت های خود درباره پرسپولیس را این گونه شروع کرد: شکل گیری شاکله پرسپولیس از پنج سال قبل شروع شد. برانکو اسکلت اصلی تیم را رفته رفته پیدا کرد. پرسپولیس در همان پنج فصل قبل هم می توانست قهرمان گردد و بعد از تحولاتی که رخ داد بالاخره قهرمانی را به دست آوردیم و در این مدت، حمایت همه جانبه از طرفدار تا پیشکسوت پشت تیم بود چون کمتر از قهرمانی نمی خواستیم. ما در پرسپولیس نمی توانیم برای دوم شدن در لیگ جشن بگیریم و بی دلیل نیست که این تیم 40 میلیون طرفدار دارد.

داشتن یک تیم خوب ضروری است ولی همه چیز نیست

پیشکسوت پرسپولیس ادامه داد: برانکو برای تیم زحمت زیادی کشید. با همه مسائل ساخت و به نظر من مظلومانه رفت. او پرسپولیس و طرفدارانش را دوست داشت. البته برای پرسپولیس هیچ چیز نمی تواند متوقف گردد. بعد از او، کالدرون آمد و غیر از دو سه بازی، در بازی های دیگر از نظر کیفیت فوتبال شرایط مطلوب نبود. همین نشان می دهد کار با یک تیم قهرمان سخت است و این طور نیست که اگر تیم خوب را تحویل بگیرید همه چیز تمام باشد. البته او هم رفته رفته توانست با اجرای تفکرات خود، تیم خودش را بسازد و در نهایت نتایج خوبی گرفت و در حق او هم کم لطفی شد.

در این شرایط بود که به یحیی گل محمدی رسیدیم. کار با تیم عظیم که قهرمان باشد، خودش ظرفیت بالایی احتیاج دارد وگرنه به مشکل می خورید. یحیی این فضا را می شناخت. به عنوان مربی با پرسپولیس کار نموده بود و در این صندلی نیز با مسائل و مسائل آن آشنا شده بود. خب، در شهر خودرو هم خوب نتیجه گرفته بود.

پرسپولیس از زمان او در یازده بازی لیگ، شکست نداشته و 9 پیروزی به دست آورده است. به نظر من بردن با چه نتیجه ای هم مهم نیست. مهم آن سه امتیازهایی است که گرفتیم. شما هر قدر هم خوب بازی کنی و گل بزنی ولی امتیاز نگیری ارزشی ندارد. مهم این است که الان یحیی می تواند رکوردها را جابجا کند. بی شکست نگه داشتن تیم هم کار مهمی بود.

کاسبی بلد نباشی، سرمایه به باد می رود

گل محمدی اسکلت یک تیم قهرمان را تحویل گرفت. این خیلی مهم بود ولی این طور هم نیست که در چنین شرایطی همه چیز تضمین شده باشد. مثل کاسبی است که به او سرمایه بدهند و نتواند با آن کار کند، سرمایه از بین می رود. سرمایه برای کسب و کار ضروری است، اما همه چیز نیست.

گل محمدی توانست با سرمایه خوبی که داشت، خوب کار کند. باید می توانست با مهره ها بازی کند. آنها را درست جابجا کند. آنها را باید مدیریت می کرد. او داشته های خوبی داشت. هم از نظر تیمی که در اختیار داشت، هم از جهت قابلیت های فنی و ذهنی، خودش و دستیارانش که داشت. پرسپولیس هم داخل زمین و هم روی نیمکت قوی بود که نتیجه گرفت.

در هفته های آخر که آقای کالدرون حضور داشت، یکسری مسائل در تیم به وجود آمد. به نظرم گل محمدی توانست این مساله را به خوبی مدیریت کند و انسجام و اتحاد داخلی خوبی در تیم ایجاد کرد. تا این جا کوچینگ خوبی هم داشته است. به صورت کلی تمام این مربیان هم با فشار زیاد روی تیم روبرو بودند. مثلا این که پای وزیر را وسط می کشند، حرف کاملا اشتباهی است.

پرسپولیس دنبال راهکار بود، دیگران دنبال مقصر

مگر پرسپولیس در این سال ها کم مشکل داشت؟ مجموعه ها باید پای انتخاب های خودشان بمانند و اشتباهات خود را به گردن دیگران نیندازند. مثلا وزیر در داخل زمین چه کاری می تواند انجام دهد. البته همین حرف ها به عامل انگیزشی برای پرسپولیس بدل شد. من قبل همین بازی وقتی با برخی بچه های تیم از جمله شجاع صحبت می کردم، می گفتند؛ ما فقط برد می خواهیم ولی فراموش نکنیم نساجی هم تیم خیلی خوبی است. آنها در تهران هم خیلی به پرسپولیس سخت گرفتند. در کل پرسپولیس اگر پیروز شده است، حاصل انتخاب های درست برای کادر فنی و انتخاب های درست کادر فنی در زمین است.

پیروانی و باقری یاری زیادی به کالدرون کردند

ضیاء عربشاهی توضیح داد: همان طور که گفتم، پرسپولیس یک تیم بدون مسائل نبود. مگر در همان نیم فصل اول یکسری چالش ها در تیم به وجود نیامد. افشین پیروانی و کریم باقری خیلی یاری کردند تا تیم سر پا و برنده بماند و کالدرون هم از نظر فنی کار خوبی را انجام داد. بعد هم یحیی گل محمدی که آمد توانست فضای داخلی تیم را اصلاح کند وگرنه به مشکل می خورد. مساله این است که تیم های دیگر وقتی به مشکل می خورند، همه چیز را گردن این و آن می اندازند ولی در پرسپولیس دنبال راهکار بودند و طرفداران و پیشکسوتان هم جانانه حمایت کردند.

باید روی روستایی و عبدی کار کرد. من یک شبه ضیاء عربشاهی نشدم

بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران درباره شرایط تیم در لیگ قهرمانان ادامه داد: من اعتقاد جدی دارم که پرسپولیس نه تنها می تواند از گروه صعود کند، بلکه می تواند به فینال هم برسد. قبل از همه باید این اسکلت حفظ گردد. در بازی با نساجی می توانستیم پیروز باشیم اگر روستا و عبدی کمی بیشتر خودشان را باور داشتند و بیشتر دقت می کردند.

پرسپولیس برای پیروزیت در آسیا، در کنار علیپور، مهاجم های دیگر می خواهد. به نظرم با کار فنی و روحی روی بازیکنان فعلی می گردد آنها را به سطح بالاتری رساند. خود من وقتی 16 سال و اندی داشتم با پاس در تخت جمشید نایب قهرمان شدیم. این شخصیت فوتبالی در طول چند سال در من شکل گرفت.

نباید به مهاجمان حریف، امان داد

در آسیا باید مراقب ساختار دفاعی هم باشیم. من به دو بازی دربی و همین بازی با نساجی اشاره می کنم. مهاجم حریف اصلا نباید فضا و زمان داشته باشد و فکر می کنم با کار روی این مساله برای لیگ قهرمانان بهتر خواهیم بود.

در کل، بازیکنان پرسپولیس باید این قهرمانی ها و رکوردها را همین جا بگذارند و بفرایند، چون در کل با حریفان متفاوتی روبرو خواهند بود و البته ظرفیت پیروزیت و تحمیل قابلیت های فوتبال ایران به حریفات خود را دارند، حتی بدون آن که مثل آن، بازیکنان گرانقمیت جذب نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عربشاهی: 9 برد در 11 بازی کار عظیم یحیی بود، پرسپولیس دنبال راهکار بود، دیگران دنبال مقصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربشاهی: 9 برد در 11 بازی کار عظیم یحیی بود، پرسپولیس دنبال راهکار بود، دیگران دنبال مقصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید