مغلطه ی مک نامارا (McNamara Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (154)

به گزارش وبلاگ مزدا 93، تعریف: مغلطه مک نامارا موقعی اتفاق می افتد که شخصی فقط بر مبنای مشاهدات کمی (اندازه گیری، داده ی سخت، آمار و ارقام) تصمیم گیری کند و همه عوامل کیفی را نادیده بگیرد.

مغلطه ی مک نامارا (McNamara Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (154)

معادل انگلیسی: McNamara Fallacy

معادل های جایگزین: مغلطه کمی، مغلطه اسمارتیز

الگوی منطقی:

هر چیزی که می توان راحت اندازه گیری کرد اندازه گیری کن.

چیزی را که نمی توان راحت اندازه گیری کرد نادیده بگیر.

وانمود کن چیزی را که نمی توان راحت اندازه گیری کرد مهم نیست.

وانمود کن چیزی را که نمی توان راحت اندازه گیری کرد وجود ندارد.

مثال 1:

دونالد ترامپ جونیور توییت کرد:

اگه بهت یه کاسه اسمارتیز بدم و بگم خوردن سه تاش کشنده ست، آیا حاضری یه مشت برداری؟ مثالی که زدم مصداق بحران پناهجوهای سوریه ایه.

شرح: اجازه دهید بی دقتی آماری فاحش در این مثال را نادیده بگیریم (از هر 100 مهاجر سوریه ای، 1 نفرشان شما را نمی کشد). آمار تعداد تروریست های احتمالی بین مهاجران سوریه ای مسلماً از صفر بیشتر است. ضرر اجازه ورود صادر کردن به مهاجران سوریه ای را می توان به طور کمی حساب کرد: احتمال کشته شدن به دست یک تروریست سوریه ای از 3.46 میلیارد به 1 به 3.4 میلیارد به 1افزایش پیدا می نماید. اما فواید چنین تصمیمی فقط به صورت کیفی قابل درک است؛ یعنی اندازه گیری اش کار راحتی نیست. ارزش جان یک انسان چقدر است؟ چطور می توان میزان عذاب انسان های دیگر را محاسبه کرد؟ با توجه به این که این عوامل قابل محاسبه نیستند، نادیده یشان می گیریم و نتیجه گیری می کنیم که پذیرفتن پناهجویان سوریه ای تصمیمی اشتباه است.

مثال 2:

یه نگاه به آمار کسایی که هر سال با گلوله اسلحه کشته می شن بنداز. ما باید حمل اسلحه توی این کشور رو ممنوع کنیم!

شرح: با این که آمار کسانی که هر ساله با شلیک اسلحه کشته می شوند هشداردهنده است، ولی نباید مزایای کیفی قانونی بودن حمل اسلحه را نادیده بگیریم. برای دریافت چنین تصمیماتی ضروری ست که همه عوامل موجود را در نظر گرفت، حتی اگر نتوان به طور کمی اندازه گیری شان کرد.

استثنا: برخی تصمیمات کلاً جنبه کیفی ندارند یا جنبه های کیفی شان بی اهمیت هستند. مثلاً زیاد پیش می آید که فروشندگان فروشگاه های کلاس بالا محصولات شان را دو برابر قیمت بازار بفروشند. آن ها افزایش قیمت را به بهانه خدمت رسانی توجیه می نمایند، ولی کسی برای خریدن دستمال توالت به خدمت رسانی نیاز ندارد.

هدایت: عوامل کیفی عموماً با معیارهایی ذهنی (Subjective) سنجیده می شوند؛ یعنی ممکن است هر شخص بسته به ارزش های درونی خودش تفسیری متفاوت از یک ایده داشته باشد. پیش از قضاوت بی رحمانه دیدگاه های سیاسی یا مذهبی دیگران این نکته را در نظر داشته باشید.

منابع:

Fischer, D. H. (1970). Historians Fallacies. Harper Collins.

ترجمه ای از:

Logically Fallacious

منبع: دیجیکالا مگ

به "مغلطه ی مک نامارا (McNamara Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (154)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغلطه ی مک نامارا (McNamara Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (154)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید