واکنش احزاب مهم به مشخص زمان برگزاری انتخابات، نگرانی حزب بارزانی از شکست

به گزارش وبلاگ مزدا 93، اعلام زودهنگام زمان انتخابات عراق، واکنش گروه ها و احزاب مهم صحنه سیاسی عراق و البته نگرانی حزب دموکرات کردستان به ریاست بارزانی را به دنبال داشته است.

واکنش احزاب مهم به مشخص زمان برگزاری انتخابات، نگرانی حزب بارزانی از شکست

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ مزدا 93،مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه آدینه 31 جولای (10 مرداد) ششم ژوئن 2021 میلادی را زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام نمود که واکنش گروه ها و احزاب مهم صحنه سیاسی عراق و البته نگرانی حزب دموکرات کردستان به ریاست بارزانی را به دنبال داشته است.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق همچنین اعلام نمود که دولتش تعهد می دهد از تمام گروه های رقیب در انتخابات حمایت کند.

نگرانی حزب بارزانی از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام

یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی از معین ششم ژوئن 2021 میلادی به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام ابراز ناخرسندی کرد.

عماد باجلان عضو حزب دموکرات کردستان عراق در مصاحبه با پایگاه خبری بغداد الیوم در واکنش به تعیین شدن زمان برگزاری انتخابات زودهنگام از سوی مسعود الکاظمی گفت از همین حالا باید کوشش کنیم تا کمیساریای عالی انتخابات، در فعالیت خود شفاف و مستقل عمل کند و نیز قانون انتخاباتی تدوین و تصویب گردد که به همه طیف ها و اقلیت ها خدمت کند و اینکه قانون بر اساس اینکه استان یک دایره واحد انتخاباتی باشد نه بر اساس شهرستان، تصویب گردد.

وی اضافه نمود: البته ما مسئله ای با زمان برگزاری انتخابات نداریم، ولی باید در راستای تغییرات مناسب و تدابیر تعیینی عمل کنیم که برگزاری انتخابات آزاد که برآورده نماینده خواسته های تظاهرات نمایندگان باشد، تضمین کند.

وی ادامه داد انتظار نمی رود که انتخابات در زمانی که الکاظمی تعیین نموده (6 ژوئن 2021) برگزار گردد، زیرا به شرایط متعدد و بودجه اقتصادی و فعالیت گسترده و سرشماری جمعیتی احتیاج دارد و گذشته از آنکه شهر هایی وجود دارند که بغداد و اربیل درباره آن نزاع دارند (اشاره به کرکوک و مناطق دیگری در شمال عراق)

ریبین سلام دیگر عضو حزب دموکرات به ریاست بارزانی از دلیل نگرانی حزب متبوعش از برگزاری انتخابات زودهنگام مجلسی پرده برداشت و در مصاحبه با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت حزب دموکرات نگرانی هایی درباره از دست دادن تعدادی از کرسی هایش در مناطق مورد نزاع به سبب سیطره گروه های مسلح و شبه نظامیانی که خارج از قانون عمل می نمایند و نیز سیطره داعش بر بعضی از این مناطق دارد.

وی اضافه نمود کرد ها نگرانی هایی درباره قانون انتخاباتی جدید در صورتی که رای گیری فردی یا حوزه های متعدد تصویب گردد، دارند، زیرا در این صورت در دوره مجلسی آینده، تعداد زیادی از کرسی های مجلسی خود را از دست خواهند داد.

واکنش فراکسیون صادقون به تعیین شدن زمان برگزاری انتخابات زودهنگام

رئیس فراکسیون صادقون درمجلس عراق ضمن ارائه پیشنهاد جدید برای برگزاری انتخابات زودهنگام خواستار انتخاب مستقیم نخست وزیر از سوی ملت شد.

عدنان فیحان رئیس فراکسیون مجلسی صادقون روز شنبه خواستار آن شد تا انتخابات مجلسی زودهنگام به جای ششم ژوئن 2021 میلادی-تاریخی که از سوی مصطفی الکاظمی تعیین شده است- زودتر از این موعد برگزار گردد.

وی گفت برگزاری انتخابات مجلسی برای اعتمادسازی میان مردم و فرایند سیاسی لازم است.

فیحان اضافه نمود هر چه انتخابات زودتر برگزار گردد، بهتر است و به اعتقاد ما، چهارمین ماه سال 2021 میلادی (ماه آوریل) برای برگزاری انتخابات بهتر (از ششم ژوئن 2021) است و مدت هشت ماه برای تکمیل شرایط برگزاری انتخابات و اینکه گام های اعتماد مجدد به وجود آید، کافی است.

وی به سختی تغییر نظام کنونی یا شیوه انتخاب نخست وزیر اشاره نمود و پیشنهاد داد تا نخست وزیر به صورت مستقیم از سوی مردم انتخاب گردد، البته در عین حال توضیح داد تحقق این مسئله (انتخاب مستقیم نخست وزیر) به تعدیل قانون اساسی و همه پرسی مردمی درباره آن احتیاج دارد که تحقق آن پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام سخت است.

نوری المالکی رهبر ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر اسبق عراق نیز پنج نکته را برای اینکه انتخابات زودهنگام آینده آغازی برای حل معضلات و مسائل عراق باشد، تعیین کرد.

المالکی در پاسخ به وبلاگ مزدا 93 در مورد موضع ائتلاف دولت قانون درباره تعیین شدن زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پاسخ داد: هر چه انتخابات زودتر برگزار گردد، سالم تر و شفاف تر بوده و فرصت ها در آن برابر است، زمینه مشارکت فراهم باشد، به دور از خشونت و سلاح که دولت تضمین کند، و بر اساس چارچوب های قانونی درست و متعهدانه باشد و این نکات اگر محقق گردد، در آن صورت برگزاری انتخابات آغازی برای حل معضلات و مسائل خواهد بود.

سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی که اخیرا ائتلاف موسوم به عراقیون را تشکیل داده است، گفت معین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام گامی پیروز است و نشان می دهد که دولت مصمم است به وعده هایش عمل کند.

واکنش ائتلاف العبادی به معین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام

ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق از معین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال کرد.

در بیانیه این ائتلاف آمده است از اقدام الکاظمی در معین ششم ژوئن 2021 به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال نموده و از همه موسسات و گروه های سیاسی می خواهد برای رفع شدن موانع مرتبط با قانون انتخابات و عملکرد کمیساریای عالی انتخابات و تدابیر دولتی که تضمین نماینده انتخابات سالم و آزاد به دور از سلطه طلبی و تقلب باشد، همبستگی داشته باشند.

واکنش ائتلاف الفتح به معین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام

ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری به معین زمان برگزاری انتخابات زودهنگام واکنش نشان داد و اعلام نمود فراکسیون مجلسی ائتلاف الفتح برای تکمیل قانون انتخابات به عنوان مقدمه ای برای برگزاری انتخابات در موعد مقرر کوشش خواهد نمود.

محمد الغبان رئیس فراکسیون مجلسی ائتلاف الفتح در اظهاراتی که خبرگزاری رسمی عراق منتشر کرد، گفت ائتلاف الفتح حامی برگزاری انتخابات زودهنگام است که پیشتر به همراه بعضی گروه های سیاسی تاکید نموده بود که برگزاری انتخابات زودهنگام باید از اولویت های برنامه دولتی دولت فعلی باشد.

وی اضافه نمود ائتلاف الفتح به همراه دیگر گروه های سیاسی برای تکمیل تدوین و تصویب قانون انتخابات و دادگاه فدرال به عنوان مقدمه ای برای برگزاری انتخابات زودهنگام در موعد مقرر فعالیت خواهد نمود.

وی خاطر نشان کرد ائتلاف الفتح همیشه خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و معین زمانی برای برگزاری آن بوده است.

الغبان گفت ائتلاف الفتح برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه آوریل را که هوا بهتر و پیش از ماه رمضان است، پیشنهاد داده است.

این در حالی است که محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق امروز شنبه اول آگوست خواستار برگزاری نشست فوق العاده و علنی و با حضور سران قوا و گروه های سیاسی به منظور انحلال مجلس و گام برداشتن در راستا برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

حلبوسی در توئیتی اضافه نمود دولت های پیاپی برنامه دولتی و شیوه وزارتی خود را اجرا نکردند که این وضع به ادامه اعتراضات مردمی به سبب کمبود خدمات و شرایط نابسامان معیشتی منجر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "واکنش احزاب مهم به مشخص زمان برگزاری انتخابات، نگرانی حزب بارزانی از شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش احزاب مهم به مشخص زمان برگزاری انتخابات، نگرانی حزب بارزانی از شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید