تأثیر آب و هوای گرم بر ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ مزدا 93، حرارت شدید تابستان آینده ممکن است طبیعت را با خشکسالی روبرو کند و تن بسیاری از مردم، به ویژه سالمندان را به لرزه بیندازد، اما در مقابله با ویروس کرونا (کووید 19) مثبت خواهد بود.

تأثیر آب و هوای گرم بر ویروس کرونا

با شیوع بیماری کرونا بحث بر سر تأثیر آب و هوا بر روی این ویروس هم بالا گرفته. متخصصان چینی می گویند، تأثیر آب و هوا بر کرونا تأیید نشده. ویروس شناسان آلمانی پیش تر تابستان را متحد انسان در برابر ویروس خوانده بودند.

کائو وی مدیر بخش بیماری های عفونی بیمارستان کالج پزشکی پکن Peking Union Medical College Hospital روز دوشنبه (16 مارس) در نشستی خبری با اشاره به این موضوع تأثیر آب و هوا بر میزان و انتشار ویروس کرونا گفته که این تأثیر تا به امروز تأیید نشده است.

شیوع بیماری کرونا که از ووهان چین آغاز شد و به دیگر نقاط جهان گسترش یافت، تنها در چین بیش از 80 هزار تن را مبتلا کرده است.

با گسترش شیوع ویروس کرونا در جهان، بار ها این فرضیه از سوی کارشناسان در کشور های مختلف مطرح شده است که گرم شدن هوا می تواند بر روی انتشار این ویروس تأثیر بگذارد.

کمی پیش تر، الکساندر ککوله، ویروس شناس آلمانی در گفت وگویی با تلویزیون سراسری آلمان گفت که تابستان می تواند بهترین متحد ما [در مبارزه با کرونا]باشد. . این ویروس شناس می گوید: با وجود گرما ویروس های کرونا معمولا ضعیف می شوند و از شدت بیماری هم کاسته می شود.

سه چیز به اعتقاد این ویروس شناس می تواند این ویروس را متوقف کند، واکسنی که احتمالا تا یک سال یا یک سال و نیم آینده در دسترس خواهد بود، دارو هایی که موجودند، اما هنوز از آن ها علیه کرونا استفاده نشده است و تابستان.

در مورد آخر، ویروس شناس معروف دیگری از آلمان به نام کریستسان دروستن هم با ککوله هم عقیدهاست. این کارشناس می گوید، گرمای تابستان، اشعه فرابنفش و این موضوع که مردم بیشتر در طبیعت و هوای آزاد و کمتر در فاصله کم در فضای بسته در کنار هم خواهند بود، می تواند عاملی برای کاهش سرعت انتشار و توقف این بیماری باشد.

رطوبت عاملی مهم در انتشار و بقای ویروس ها

مؤسسه هواشناسی آلمان هم با اشاره به اینکه هنوز نقش تغییر فصل در انتقال ویروس ها ثابت نشده، در مورد تأثیر گرما بر ویروس ها به تحقیقات این مؤسسه که سال ها پیش بر روی موضوع شیوع و شدت آنفولانزا در فصل زمستان اجرا شده، اشاره کرده است. بهانه این تحقیقات این پرسش بوده که چرا شمار زیادی از انسان ها در فصل زمستان به ویروس های آنفولانزا مبتلا می شوند؟

محققان در جریان پژوهش هایشان به این نتیجه رسیدند که یک دلیل آن رطوبت هواست. هرچه هوا مرطوب تر باشد، خطر ابتلا به ویروس آنفولانزا هم کمتر می شود. آزمایش ها نشان دادند که در سطح رطوبت تا 23 درصد، سه چهارم ذرات ویروس ها پس از طی یک ساعت هنوز واگیر داشتند. با افزایش رطوبت تا 43 درصد نسبت/ سهم ذرات عفونی تا یک پنجم کاهش می یافت.

یک کارشناس هواشناسی از مؤسسه هواشناسی آلمان می گوید، هوای گرم در مقایسه با هوای سرد می تواند به مراتب بخار آب بیشتری را در خود جذب کند و رطوبت مطلق (مقداربخار آب موجود در واحد حجم) در ماه های زمستان به مراتب کمتر از تابستان است.

تابستانی گرم در راه است

بنا به گزارش بنیاد هواشناسی مرکزی بریتانیا Met Office تابستانی گرم در پیش است که سراسر اروپا را به دمای بالای 40 درجه خواهد رساند.

حرارت شدید تابستان آینده ممکن است طبیعت را با خشکسالی روبرو کند و تن بسیاری از مردم، به ویژه سالمندان را به لرزه بیندازد، اما در مقابله با ویروس کرونا (کووید 19) مثبت خواهد بود. ویروس در هوای خشک بهتر مقاومت می کند. افزون بر این دمای سرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف و آن را برای حمله ویروس ها آماده می کند.

اما زیاد هم نباید خوشبین بود؛ ویروس کرونا هنوز به اندازه کافی شناخته نشده و از سوی دانشمندان مورد کندوکاو قرار نگرفته است. آن ها می گویند که هر روز نکته تازه ای درباره این ویروس یافته می شود. اکنون با اظهارات پزشک چینی در این مورد، از کشوری که بیشترین درگیری و تجربه را با این ویروس داشته، باید هنوز منتظر تحقیقات بیشتر در این زمینه بود.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "تأثیر آب و هوای گرم بر ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر آب و هوای گرم بر ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید