تأمین انرژی به چالش اصلی صنایع بزرگ تبدیل شده است

به گزارش وبلاگ مزدا 93، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه در دو سه سال اخیر، موضوع تأمین انرژی، چالش اصلی صنایع بوده است، گفت: این چالش صنایع بزرگ و پرمصرف که عمدتاً صنایع پیشران محسوب می شوند را بیشتر تحت تأثیر قرار داده و عملاً تبعات این اتفاق، دامن گیر صنایع وابسته نیز شده است.

تأمین انرژی به چالش اصلی صنایع بزرگ تبدیل شده است

کیوان کاشفی در ملاقات با عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس، با بیان اینکه در پیک فصل گرما با قطع برق و پیک فصل سرما با محدودیت تأمین سوخت صنایع روبرو هستیم، اضافه نمود: اگرچه در فصول مختلف سوخت صنایع محدود می گردد؛ اما حق ترانزیت کامل برای استفاده از همه ظرفیت از صنایع گرفته می گردد.

رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از اینکه گاهی صنایع در اولویت اعمال محدودیت های مصرف انرژی هستند، تأکید کرد: مجموع این موارد هزینه تمام شده فراوری را بسیار بیشتر نموده است.

کاشفی اظهار کرد: در بعضی موارد وقتی که صنایع قصد دارند به سمت ایجاد نیروگاه تخصصی برق بروند یا مازوت کافی برای فصل سرما ذخیره نمایند بازهم با چالش روبرو اند، برای مثال در زمینه سوخت مازوت گاهی صنایع مجبورند مازوت مصرفی خود را با هزینه چند برابری از سایر استان ها تأمین نمایند.

کاشفی در ادامه، به مسائل مطرح شده در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی با هدف محدودیت فراوری و محدودیت مصرف انرژی اشاره نمود و گفت: این محدودیت تعجب آور است؛ زیرا بخش عمده ارزآوری کشور آن هم در شرایط حساس کنونی به وسیله پتروشیمی ها صورت می گیرد.

او با اشاره به اینکه پیگیری های متعددی برای یاری به حل مشکل انرژی صنایع و طرح موضوع در شورای گفت وگو اجرا شده است، گفت: متأسفانه بعضی از شرکت های خدمت رسان حوزه انرژی امکان اجرای مصوبات شورای گفت وگو را ندارند.

رئیس اتاق کرمانشاه با تأکید بر اینکه باید فکری به حال تأمین انرژی صنایع، خصوصاً در استان های کمتر پیشرفته گردد، اظهار کرد: تمام صنایع کرمانشاه به میزان یک واحد صنعتی بعضی استان های پیشرفته مصرف انرژی ندارند و از همین رو نباید نسخه واحدی برای همه صنایع در همه استان ها پیچیده گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تأمین انرژی به چالش اصلی صنایع بزرگ تبدیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأمین انرژی به چالش اصلی صنایع بزرگ تبدیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید