بحران زباله های پلاستیکی در مازندران

به گزارش وبلاگ مزدا 93، خبرنگاران/مازندران بدون توجه به این نکته که فلزات سنگین تا یک میلیون سال دیگر هم در آب خواهند ماند و دو هزار سال آینده برای پلاستیک هایی که در خاک دفن شد هیچ تغییری حاصل نخواهد شد، فعالیت تخریبی خود علیه محیط زیست را ادامه می دهیم و همه این عوامل سبب شده، تا محیط زیستی آلوده در مازندران، از ما برای آیندگان به ارث برسد آلودگی های زیست محیطی که هزاران سال اثر آن را شاهد خواهیم بود.فراوری و مصرف بی رویه پلاستیک ها.

بحران زباله های پلاستیکی در مازندران

بسیاری از کارشناسان معتقدند محیط زیست مازندران طی 20 سال گذشته آلوده تر شده است، چرا که این استان در شمال کشور، به دلیل سرسبز بودن، تمامی مولفه های زیست محیطی را دارا است. در واقع مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی، رودخانه های پرماهی، جنگل سرسبز و غیره، مقصد مسافران و در حال حاضر مهاجران شده است.

این کارشناسان معتقدند که به همین دلیل فرایند افزایش ورود مسافران و مهاجران به مازندران، محیط زیست این استان طی 20 سال گذشته، بسیار آلوده شده و مسائل دیگر مانند فرسایش خاک را باید به این موضوع افزود.

از سویی، به دلیل حجم فراوان ورود شیرآبه محل های دپوی زباله که در نزدیکی رودخانه و سواحل قرار دارند، موجب شده تا سلامت ماهیان خزری با تهدید رو به رو شوند، به عنوان مثال عزیر عابسی عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل، از این آشفتگی های زیرست محیطی با مدتی است عزاداری محیط زیست شروع شده است، تعبیر می نماید.

از سویی دیگر، بدون توجه به این نکته که فلزات سنگین تا یک میلیون سال دیگر هم در آب خواهند ماند و دو هزار سال آینده برای پلاستیک هایی که در خاک دفن شد هیچ تغییری حاصل نخواهد شد، فعالیت تخریبی خود علیه محیط زیست را ادامه می دهیم و همه این عوامل سبب شده، تا محیط زیستی آلوده، از ما برای آیندگان به ارث برسد آلودگی های زیست محیطی که هزاران سال اثر آن را شاهد خواهیم بود.فراوری و مصرف بی رویه پلاستیک ها.

بدون شک همه ما در طول روز با پلاستیک، کیسه های پلاستیکی و مشتقات آن سر و کار داریم و به همین آسانی نمی توانیم آن را از سبد مصرفی زندگی خود حذف کنیم.

پس از خرید نان، آن را در کیسه پلاستیکی می گذاریم و میوه های خود را با نایلون ها به خانه می بریم و این روزها که کرونا به بالاترین میزان شیوع اش رسیده است، دستکش های پلاستیکی بلای جان محیط زیست شده است.

پارچه های لطیف و ضخیم، کفش و کمربند، چرم مصنوعی، جوراب های نایلونی، موکت، انواع کفپوش، رنگ، ظروف و وسایل آشپزخانه، میز و جایگاه و وسایل تزئینی، اتوماتیک و خودنویس و کیسه های زباله، همه و همه از پلاستیک هستند و انگار راهی برای مقابله با آن وجود ندارد.

به گزارش وبلاگ مزدا 93، در بسیاری از مواقع نیز در طبیعت مشاهده شده است که حیوانات با بلع مواد پلاستیکی، جان خود را از دست داده اند و می توان از تعبیر پلاستیک ها بلای جان طبیعت شده اند استفاده کرد.

بسیاری از محققان نیز معتقدند کیسه های پلاستیکی موجب افزایش سرعت نابودی محیط زیست شده اند، از سویی دیگر، متخصصان بهداشت و ایمنی غذایی معتقد هستند که، ظروف یکبار مصرف از مواد مختلفی ساخته شده که با نام های مختلفی نیز شناخته می شوند، پلی استایرن در لیوان های آب، کارد، چنگال،قاشق و ظروف غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال، ظروف پلی استایرنی شفاف برای نوشیدنی های سرد ساخته می شوند و ریختن مواد داغ مثل چایی در آنها خطرناک است. مواد غذایی داغ در ظروف یکبار مصرف با رنگ روشن و شیشه ای به علت ضعیف بودنشان موجب آزادشدن مواد شیمیایی می گردد. ضرر ظروف یک بار مصرف پلی استایرن در هنگام مصرف مواد نوشیدنی اسیدی و چرب مانند نوشابه و کاکائو، بسیار بیشتر از مصرف چای داغ است.

اصولا ظروف یکبار مصرف برای یک بار استفاده ساخته شده اند، زیرا در صورت تکرار شیارهای بسیار کوچکی که قابل رویت هم نیستند، در آنها به وجود می آید که علاوه بر مستعد کردن شخص به عفونت های دستگاه گوارش به علت آزاد کردن مولکول های آلی و صنعتی به داخل آب یا غذا، انسان را در معرض انواع سرطان قرار می دهند.

این عوامل نشان می دهد نه تنها محیط زیست بلکه انسان ها نیز در استفاده از ظروف پلاستیکی در امان نیستند، متخصصان تاکید می نمایند افراد برای گرم کردن غذاها از ظروف پلاستیکی در ماکروویو استفاده ننمایند، به خصوص غذاهای حاوی روغن و چربی ، چون گرما و پلاستیک و روغن با هم ترکیب شده که نتیجه آن فراوری سم دی اکسین است. این سم بسیار سرطان زا است.

به گزارش وبلاگ مزدا 93، تجمع مواد پلاستیکی به ویژه ظروف یک بار مصرف، بطری ها و پاکت های پلاستیکی در گوشه و کنار طبیعت نشان از بی توجهی یا کم توجهی به خطرات ناشی از این مواد برای انسان و سایر موجودات زنده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند مواد پلاستیکی قابلیت تجزیه توسط موجودات زنده از جمله میکروب ها را ندارد و یا سرعت تجزیه آنها بسیار پایین است و به همین علت برای سالیان طولانی در طبیعت باقی می مانند. با این وجود عوامل فیزیکی مثل نور خورشید باعث خرد شدن مواد پلاستیکی به ذرات ریزتر و ریزتر می گردد.

آنها معتقدند که، ذرات پلاستیکی می توانند به وسیله آب آشامیدنی به بدن انسان وارد شوند. علاوه بر این، تجمع مواد پلاستیکی در بدن جانوران باعث انتقال آنها به وسیله زنجیره غذایی به انسان شده که می تواند سلامت انسان را تهدید کند. این ذرات به دلیل خواص شیمیایی خود مواد سمی و خطرناکی مثل آلاینده های آلی را نیز از محیط جمع نموده و با خود به زنجیره غذایی وارد می نمایند.

بر این اساس کافی است سری به سواحل مازندران، گوشه و خیابان شهرستان های این استان و سطل های زباله ای که دیگر تحملی برای کیسه های زباله ندارد بیاندازید، بسیاری از کیسه های پلاستیکی در خیابان ها رها شده اند و جدای از بوی بسیار نامطبوع ناشی از وجود زباله در آن، خود به دلیل تجزیه نشدن خطری بزرگتر محسوب می گردد.

به گزارش وبلاگ مزدا 93، در هر صورت در کنار تمامی راه حلهای علمی موجود، شاید مهم ترین و بهترین راه حل کاهش خطرات پلاستیک برای محیط زیست و انسان، کاهش مصرف محصولات پلاستکی و جایگزینی آنها با محصولات دیگر باشد. همچنین می توان از یک محصول پلاستیکی چندین بار استفاده کرد و میزان ورود این مواد را به طبیعت کاهش داد. بازیافت صحیح و تفکیک زباله ها از مبدا راه حل دیگری در مقابل معضلات پلاستیک برای محیط زیست است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بحران زباله های پلاستیکی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران زباله های پلاستیکی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید