8 توصیه برای کاهش استرس بچه ها

به گزارش وبلاگ مزدا 93، روزنامه خراسان - نسترن کهرم: بیش از 20 درصد بچه ها با استرس دست و پنجه نرم می نمایند، اما والدین با رعایت چند نکته می توانند این موضوع را به خوبی مدیریت نمایند. شاید باورش برای برخی از والدین سخت باشد، اما باید پذیرفت که بچه ها بر خلاف تصور رایج پدر و مادرها، استرس را تجربه می نمایند. بیشتر والدین، دنیای کودک را دنیایی پر از شور و نشاط و بدون هرگونه استرس و نگرانی می دانند و از آن جا که خودشان از فرزندان شان محافظت و مراقبت و نیازهایشان را تامین می نمایند، خیلی به عوامل استرس زا توجهی ندارند.

8 توصیه برای کاهش استرس بچه ها

برخی از آن ها باورشان نمی گردد بچه ها هم با مسئله ای به نام استرس درگیربشوند، اما روان شناسان حوزه کودک نظر دیگری دارند. طبق آخرین تحقیقات، بیشتر از 20 درصد بچه ها چهار سال به بالا با این مشکل دست و پنجه نرم می نمایند و بی توجهی والدین، باعث حل نشدن این مشکل روانی شان می گردد که آینده کودک را با خطراتی روبه رو می نماید. در ادامه مبحث، چند نکته درباره علایم و توصیه هایی برای کاهش استرس بچه ها مطرح می گردد.

از کجا بفهمم که کودکم استرس دارد؟

استرس در بچه ها کم سن و سال می تواند به صورت مکیدن شست، ناخن جویدن، انگشت در بینی کردن، شب ادراری و... باشد، اما در بچه ها عظیم تر می تواند به شکل پرخاشگری، بدزبانی، اذیت کردن دیگران، کابوس دیدن، دروغ گفتن، بی نظمی، نداشتن اعتماد به دیگران و... خود را نشان دهد. با توجه به اهمیت این موضوع، این سوال پیش می آید که چگونه می توان به کاهش اضطراب و استرس کودک یاری کرد؟

درباره ترس هایش با او صحبت کنید

وقتی می ترسیم از روبروه با عوامل ترس خود اجتناب می کنیم، در صورتی که اجتناب از این شرایط، استرس انسان را افزایش می دهد. در عوض اگر کودک در روبروه با ترس خود قرار گیرد، یاد خواهد گرفت در طول زمان به طور طبیعی استرس خود را کاهش دهد. بدن نمی تواند برای مدت زمان بسیار طولانی مضطرب بماند، بنابراین سیستمی برای کاهش استرس در این شرایط وجود دارد که بدن را آرام می نماید.

حواس تان باشد که مثبت نگر گردد

یکی دیگر از عوامل استرسی شدن بچه ها، دید منفی آن ها به زندگی است. اگر شما مثبت نگر باشید، فرزند شما هم چنین خواهد شد. به او بگویید باید در انتظار اتفاق های مثبت زندگی باشد تا با خیال آسوده تری به رشد استعدادهایش بپردازد. به قول معروف، جلوی بچه ها به صورت همیشگی فال بد نزنید که تو نمی توانی و نمی گردد و ....

به او اطمینان بدهید که لازم نیست بهترین باشد

بسیاری از ما فکر می کنیم ضروری است فرزندان ما در زمینه های ورزشی، مدرسه و عملکرد های مختلف همیشه پیروز باشند، اما گاهی اوقات فراموش می کنیم بچه ها باید کودکی نمایند. عملکرد فرد در مدرسه را نمرات مشخص می نمایند نه لذت بردن از یادگیری. مهم است که فرزندتان را به کوشش بیشتر تشویق کنید، اما به همان اندازه مهم است که اشتباهات و نواقص وی را بپذیرید و درک کنید. کودک تان باید بداند هر انسانی در برخی حوزه ها ضعیف است. استرس در بچه های که احساس می نمایند باید در همه حوزه ها بهترین باشند، خسته نماینده و ناامید نماینده است.

خودتان استرسی نباشید

بچه ها به والدین خود نگاه می نمایند تا بدانند چه واکنشی در هر موقعیتی باید داشته باشند. همه ما تا به حال با این صحنه روبرو شده ایم که کودکی در حال دویدن زمین می خورد. اولین حرکت او این است که به والدینش نگاه کند و اگر آن ها را نگران ببیند، گریه می نماید به این دلیل که کودک ناخودآگاه برای نحوه برخورد در هر موقعیتی، از والدین هدایت می گیرد. بچه ها در تمام سنین پیرو احساسات والدین خود هستند. اگر شما مضطرب هستید، فرزند شما مضطرب می گردد؛ بنابراین وقتی می خواهید اضطراب کودک خود را کاهش دهید، باید اضطراب خود را مدیریت کنید.

بپرسید که چرا استرسی می گردد؟

اگر فرزندتان به شما می گوید که نگرانی یا ترسی دارد، نگویید: نه تو نباید بترسی یا تو مسئله ای نداری که بترسی. این به فرزند شما یاری نمی نماید. در عوض، این احتمال وجود دارد فرزند شما به این باور برسد که شما اصلا به او اهمیت نمی دهید یا او را درک نمی کنید. به جای این جملات، تجربیات فرزندتان را با گفتن این که به نظر می آید ترسیده باشی، چه چیزی تو را نگران نموده؟ درک کنید و سپس بحث و تبادل نظر درباره احساسات و ترس فرزندتان را ادامه دهید.

اعتماد به نفس اش را بالا ببرید

بچه ها تحت شرایط تنش زا ممکن است در افکار منفی و انتقاد از خود گم شوند یعنی بر نیمه خالی لیوان و نگرانی درباره وقایع آینده تمرکز نمایند. هرچه بیشتر بتوانید بر ویژگی های مثبت فرزندتان و نقاط قوت وی تاکید کنید، بیشتر آن را به فرزندتان یادآوری می کنید که با کوشش به خواسته هایش در آینده خواهد رسید. تعریف و تمجید از کودک اگر واقع بینانه و بر اساس نقاط قوتش باشد، تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس او خواهد داشت.

سرگرمی برایش ایجاد کنید

بچه ها به آرامش احتیاج دارند. متأسفانه گاهی اوقات حتی فعالیت های سرگرم نماینده مانند ورزش، بیش از آن که سرگرم نماینده باشد، بر پیروز یا پیروز نشدن در آن تاکید می گردد و والدین از فرزند خود می خواهند برای کسب پیروزیت در آن کوشش کند. شما باید در طول هفته فعالیت هایی را که برای فرزند شما فقط جنبه سرگرمی دارد، تدارک ببینید. این ممکن است شامل برنامه ریزی روزانه برای کودک شما باشد که با اسباب بازی یا بدون آن بازی کند، یک ورزش (بدون آن که رقابتی باشد) انجام دهد یا نقاشی کند.

از پاداش دادن به موقع غافل نشوید

هر زمان که کار درستی انجام می دهد، وی را با ستایش، در آغوش دریافت یا حتی هدیه دادن چیز های کوچک مانند یک برچسب یا برخورد محبت آمیز پاداش دهید. این روش، دادن رشوه نیست بلکه انگیزه ای برای فرزندتان است تا خود را در موقعیت های مختلف قرار دهد و بیشتر به فکرانجام کار های درست باشد. اگر رفتار های توام با پاداش داشته باشید، فرزند شما فعال تر خواهد شد.

منبع: Psychologytoday

منبع: برترین ها

به "8 توصیه برای کاهش استرس بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 توصیه برای کاهش استرس بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید